ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΤΟΥ COLUMBIA UNIVERSITY, USA, DR.  KAREN VAN DYCK

Wednesday 23 Μαρτίου 2022
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ καθηγήτριας του Columbia University, USA, Dr.  Karen van Dyck

Στις 23 Μαρτίου 2022, 10.00 πμ., στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας θα αποδώσει τον τίτλο της Επίτιμου Διδάκτορος στην καθηγήτρια του Columbia University, USA, Dr.  Karen van Dyck, η οποία μελετά και δημοσιεύει, στην αγγλική, εξαιρετικές μεταφράσεις παλαιότερης και σύγχρονης ελληνικής ποίησης. Τα βιβλία της τιμώμενης εμφανίζονται στην αφίσα και είναι συλλογές (σε συνεργασία ή μεμονομένης επιμέλειας και μετάφρασης) από εκδοτικούς αμερικανικών πανεπιστημίων και Penguin. Σας προσκαλούμε με χαρά.

Η τελετή της αναγόρευσης θα μεταδοθεί διαδικτυακά: https://www.youtube.com/watch?v=Bc7BR5Brf1I

Το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Δείτε περισσότερα εδώ

Δείτε την αφίσα της εκδήλωσης εδώ