ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ & ΤΕΧΝΗΣ

Thursday 25 Απριλίου 2024

► Πέμπτη 25 Απριλίου 2024, 2-8μμ, Αίθουσα 209 της Φιλοσοφικής Σχολής

Ημερίδα κύκλου διεπιστημονικών συναντήσεων «Συνείδηση & μορφή: Διλήμματα & εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης» με ομιλίες και πάνελ καθηγητών, φοιτητών και καλλιτεχνικά δρώμενα.

Ακολουθεί το πρόγραμμα

► Πέμπτη 25 Απριλίου 2024, 5-7 μμ

Λογοτεχνικός περίπατος: «Περπατώντας στην πόλη μας παρέα με τα αθηναϊκά διηγήματα του Παπαδιαμάντη», στο πλαίσιο του κύκλου εργαστηρίων  μελέτης της Ν.Ε. Λογοτεχνίας 19ου-20ου αι. που  πραγματοποιούνται στην αίθουσα Κ. Δημαράς, Ιστορικό Αρχείο ΕΚΠΑ (Σκουφά 45), σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων και βιβλιογραφική καθοδήγηση καθηγητών του Τμήματος Φιλοσοφίας (Λάζου, Α. - Πρελορέντζος, Ι.).

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

► Σάββατο 27 Απριλίου 2024, 6μμ,  Αίθουσα Κ. Ράλλη του Πειραϊκού Συνδέσμου (Καραΐσκου 104 - Πειραιάς)

Εορταστική εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα χορού 2024  σε συνεργασία με το Τμήμα Σπουδών Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού του Πειραϊκού Συνδέσμου, με τη συμμετοχή πολιτιστικών φορέων και πνευματικών οργανισμών της χώρας και βράβευση επιφανών καθηγητών και μελών του Εργαστηρίου.

Ακολουθεί η αφίσα

► 10 - 14 Μαΐου, Δήμος Επιδαύρου

Εκκίνηση του Διεθνούς εκπαιδευτικού προγράμματος δια βίου μάθησης «Φιλοσοφία, Τέχνη, Τρόπος ζωής» σε συνεργασία και με την υποστήριξη του Δήμου Επιδαύρου, που θα λαμβάνει χώρα ανά έτος. Θα δοθούν διαλέξεις και θα πραγματοποιηθούν βιωματικά εργαστήρια Φιλοσοφίας, τέχνης, επιστήμης και ιστορικού-αρχαιολογικού ενδιαφέροντος, δράσεις σε σχολεία και πολιτιστικούς χώρους της περιοχής.

Ακολουθεί η αφίσα